Ako prevencia i liek! TOP 7 PROTIZÁPALOVÝCH byliniek
11. 9. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Obdobie jesene a zimy nás často potrápi prechladením, virózami i chorobami. S prevenciou i zlepšením stavu môžu pomôcť bylinky.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku
1. Echinacea purpurová
Je vynikajúca pre podporu imunitného systému. V organizme podporuje činnosť bielych krviniek, ktoré sú nápomocné pri ničení chorôb. Pomáha tiež pri zápaloch kĺbov, močových ciest, prostaty, ale aj zápaloch všeobecne. Z vonku pomáha hojiť rany. Taktiež pomáha hojiť ekzémy a kožné zápaly. Taktiež po nej môžete siahnuť, keď už aj pociťujete príznaky prechladnutia. Tinktúra alebo čaj vás opäť pomôžu, aby ste sa cítili lepšie.Oveľa lepšie je však dopriať si ju v nejakej forme, najmä v chrípkovom období. Vtedy poslúži ako výborná prevencia a podporí odolnosť voči chorobám.
Zdroj: Canva
Echinacea je výbornou bylinkou na podporu imunity.
2. Kapucínka väčšia
Bylina obsahuje látky s protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Rastlina má výrazné účinky podobné chemickým antibiotikám. Bylinka po užití pôsobí asi 8 hodín, ale po tomto čase sa z tela vyplavuje, preto je vhodné dopriať si z nej ďalšiu dávku, aby bola naozaj účinná. Okrem antibiotických účinkov má aj výrazné antibakteriálne pôsobenie. Pre svoje silné účinky je často označovaná ako urologická bylinka. Keďže pôsobí proti väčšine baktérií, ktoré spôsobujú zápal močových ciest, močového mechúra či obličiek, určite ju oceníte. Ako jedna z mála bylín je účinná aj pri boji proti zlatému stafylokokovi. Prospieva zdraviu obličiek aj gynekologickým orgánom. Pri spomínaných ťažkostiach je vhodné tinktúru z kapucínky pridať do urologického čaju.
Zdroj: Canva
Úžasne liečivá bylinka.
3. Šalvia lekárska
Šalvia je veľmi silnou antibakteriálnou a protizápalovou bylinkou. Bylinka sa veľmi často používa pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla. A silný výluh z nej vyučijete ako výborné kloktadlo pri angíne. Tehotné a dojčiace ženy by sa jej však mali vyhnúť a radšej si zvoliť inú bylinku, pretože môže znižovať tvorbu materského mlieka.
Zdroj: Canva
Úžasná bylinka, ktorú sa oplatí pestovať.
4. Rumanček kamilkový
Je to jedna z najčastejšie používaných byliniek pri vonkajších i vnútorných zápaloch tela. Uľaví pri zapálenom hrdle i pri zápale ústnej dutiny. Navyše podporuje potenie, takže je vhodné po ňom siahnuť aj pri horúčke.
Zdroj: Canva
Čaj z rumančeka ulahodí nielen vašej chuti ale i zdraviu.
5. Levanduľa lekárska
Vďaka dezinfekčným a antibakteriálnym účinkom ju viete použiť na zápal každého druhu. Pri vonkajšom použití pomáha hojiť rany a urýchľuje ich hojene. Pri vnútornom ju oceníte napríklad pri inhalovaní, keď vás trápi zápal priedušiek.
Zdroj: Canva
Levanduľa nielen krásne vonia, ale má množstvo skvelých účinkov.
6. Nechtík lekársky
Krásny nechtík je tiež veľmi silnou bylinou s protizápalovými účinkami. Spomeňte si na ňu najmä, keď vás trápia zapálené oči. Odvar z nechtíka je vhodný pri zápale očných spojiviek, pretože zabraňuje množeniu baktérií.
Zdroj: Canva
Jedna z najliečivejších byliniek.
7. Skorocel kopijovitý
Skorocel má antibakteriálne a protizápalové účinky. Pomáha pri ekzémoch, popáleninách, štípancoch, problémoch s trávením, ale najmä sa využíva pri chorobách dýchacích ciest. Je dobrým pomocníkom pri vlhkom kašli a hlienoch. Pri zapálenom hrdle či ústnej dutine prospeje skorocelové kloktadlo. Česrtvá šťava z listov môže urýchliť hojenie ušných zápalov.
Zdroj: Shutterstock
Skorocel sa oplatí mať doma v zásobe.