Reklama

Zásobte sa vlastným ovocím na celý rok: Eva Šidová vyberá TOP ODRODY pre vašu záhradu

Len si to predstavte. Lahodné, čerstvé a sladké plody z vlastnej záhrady.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Rozmanitosť ovocia je obrovská. Treba si však správne zvoliť druhovú skladbu počnúc tradičnými druhmi – skorými, jesennými aj na zimné uskladnenie až po tie exotické, ktoré sa začínajú pestovať aj u nás. Čo teda vysadiť, aby ste mohli žať úrodu postupne počas celého roka?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Posledný tohtoročný Záhradkár špeciál je práve v predaji!

    Nikde inde nemôže byť kontakt s prírodou bezprostrednejší a príjemnejší ako vo vlastnoručne vybudovanej záhrade. Svoju vysnívanú záhradu však môžete dotvárať postupne po etapách podľa potreby a výberu odrôd pre danú lokalitu. Ani malý priestor v okolí vášho domu nie je prekážkou pre dopestovanie vlastnej a bohatej úrody ovocia z ovocných stromov a krov. Najdôležitejšie však je, aby sme mali hneď na začiatku o záhrade vlastnú predstavu. Harmónia záhrady a pôžitok z nej sú pojmy, ktoré spolu súvisia. Na ich dosiahnutie je potrebné určité množstvo premýšľania, kombinácií a fantázie. Solitérne, stĺpovité či zakrpatené ovocné stromy a efektívne umiestnené drobné ovocie vytvoria z vašej záhradky miesto plné šťavnatých plodov, ktoré budete zberať a konzumovať celé leto, jeseň a zároveň si urobíte dostatočnú zásobu kompótov, džemov, štiav, mrazeného či uskladneného ovocia na zimné obdobie.

    Odporúčaný počet stromov a krov pre malú záhradu

    • jadroviny: 1 letná, 2 jesenné, 2 až 3 zimné odrody
    • kôstkoviny: 1 skorá, 1 až 2 neskoré odrody
    • drobné ovocie: 4 kry ríbezlí, 3 egreše, 10 malín, 2 černice, 30 jahôd
    • škrupinové ovocie: 1 až 2 stromy/kry podľa sily rastu
    • solitér: 1 strom alebo ker – môže spĺňať úžitkovú aj okrasnú funkciu (moruša previsnutá, muchovník)

    Návrat k sebestačnosti

    Trend na vypestovanie vlastného ovocia má hneď niekoľko príčin. Jednou z nich je prehĺbenie citu pre okolie a prírodu, ale najmä dopestovanie si zdravého a kvalitného ovocia. Všetko, čo si sami vysadíte a dopestujete, o čo sa staráte a čo pozberáte, má pre vás nezanedbateľnú cenu.

    Stromy a kry dodávajú záhrade zvláštnu atmosféru. Musíte im však dať to, čo potrebujú – výživu, ochranu, agrotechniku, rez,... a tiež musíte poznať nároky jednotlivých druhov a odrôd, ktorými sa budete riadiť pri ich pestovaní.

    — Ing. Eva ŠIDOVÁ, PhD., pomologička

    Ako zvoliť druhovú skladbu?

    V úvahách, ktorý druh ovocia budete na záhrade pestovať, sú rozhodujúce dve kritériá: vzťah k ovocinárstvu a miesto, ktoré máte k dispozícii.

    Určite očakávate, že plody z vašej záhrady budete mať počas celého leta a jesene vždy k dispozícii a stromy, kry, sadenice sa budú v dozrievaní plodov postupne dopĺňať. Preto počet stromov, krov vo vašej záhrade závisí od jej veľkosti, tvaru ovocného druhu, podpníka, sponu a mnohých iných faktorov. V prídomových, malých záhradách, ale aj v záhradkových osadách sa uplatnia hlavne zákrpky, štíhle vretená, stĺpovité tvary a iné nízkokmenné odrody. Prvým ovocím, na ktorom si pochutíte, je zemolez kamčatský, a to hlavne odrody ‘Altaj’ a ‘Amur’ vyšľachtené v Bojniciach.

    Zdroj: Shutterstock

    Len si to predstavte. Lahodné, čerstvé a sladké plody z vlastnej záhrady.

    Oživte si záhradu exotikou

    Jedným z najperspektívnejších ovocných druhov, ktoré môžete pestovať, je ebenovník (Diospyros kaki) alebo hurmikaki v odrodách ‘Jiro’, ‘Hana Fuyu’, ‘Tipo’, ‘Vaniglia’, ‘Moz’. Vyskúšajte aj asiminu trojlaločnú (tzv. banán severu) a jej najrozšírenejšiu odrodu ‘Sunflower’. Z figovníkov je najstabilnejšia odroda ‘Brown Turkey’, plody krásnej purpurovej farby má odroda ‘Melanzana’, ktorú možno pestovať v črepníku. Vo forme mobilnej zelene pestujte olivovníky a pistácie. Do suchších lokalít sa hodí jujuba (Ziziphus jujuba). Na južnom Slovensku sa bude dariť granátovníku.

    Ako si vybrať tie najlepšie jablone, hrušky, broskyne, marhule, čerešne, višne, slivkoviny či drobné ovocie? Top odrody nájdete na nasledujúcej strane >>>

    JABLONE

    Ponúkajú najširší sortiment odrôd zo všetkých pestovaných druhov. Každoročne pribúdajú nové a nové odrody s vylepšenými chuťovými vlastnosťami a odolnosťou až rezistenciou proti určitým chorobám a škodcom.

    • Letné odrody: Dozrievajú približne od konca júna do konca augusta. Sú to napríklad ‘Ametyst’, ‘Julia’, ‘Discovery’, ‘Early Gold’, ‘Miodar’, ‘Mivibe’, ‘Sander’, ‘Juno’, zo starších odrôd ‘Sklenené žlté’, ‘Red Melba’ a jej mutácie, ‘James Grieve Red’.
    • Jesenné odrody: Dozrievajú počas mesiaca september a október. Na výber sú ‘Desert’, ‘Gala’ a jej mutácie, ‘Florijam’, ‘Pidi’, ‘Vitan’, ‘Tolar’, ‘Vysočina’ a staršie odrody ‘Prima’, ‘Šampion’, ‘Doris’, ‘Weathy Double Red’, ‘Matkino – Nonetit’.
    • Zimné odrody: Dozrievajú od októbra a dajú sa skladovať až do marca, apríla a niektoré aj dlhšie. Sú to ‘Bohemia’, ‘Braeburn’, ‘Denár’, ‘Gold Bohemia’, ‘Jarka’, ‘Florina’, ‘Fuji’, ‘Jonagold’ a mutácie, ‘Golden Delicious’, ‘Pinova’, ‘Rajka’, ‘Barby’ (atraktívna farba, vhodná pre deti, skladovateľnosť do marca), ‘Ghiva’ (výborná skladovateľnosť, pevná a šťavnatá šupka), ‘Heliodor’ (rezistentná odroda, žltá šupka, pevná dužina), ‘Karneval’ (atraktívne veľké plody, výrazné pruhy inej farby na šupke), ‘Lucy’ (kríženec odrôd ‘Topaz’ a ‘Fuji’, výborná chuť, pevná dužina a skladovateľnosť), ‘Luna’ (odroda typu ‘Golden Delicious’, rezistentná, oranžovo-červené líčko), ‘Remo’ (odroda vhodná na sušenie), ‘Rubelit’ (neskorá zimná odroda, atraktívne sfarbenie, jemné rebrovanie), ‘Galmac’ (chutná a krásna odroda).
    • Populárne sú aj stĺpovité tzv. kolumnárne tvary: staršie odrody – ‘Waltz’, ‘Polka’, ‘Bolero’, ‘Flamenco’, nové odrody – ‘Acrobat’, ‘Cactus’ (jesenné), ‘Lambada’ (vynikajúca chuť), ‘Redspring’ (atraktívny plod).
    • Pestovať možno aj klubové odrody: ‘Pink Lady’, ‘Kanzi’.
    • Špecialitou pre pestovanie na balkóne sú trpasličie jablone: ‘Garden Sun Red’.

    HRUŠKY

    Sú náročnejšie na stanovište ako jablone. Pestovateľov odrádza najmä výskyt hrdze hruškovej, ktorá však v záhrade alebo okolí okrem hrušky potrebuje ešte ďalšieho hostiteľa – borievku. Pestujú sa staršie skoré (letné) odrody – ‘Clappova’, jesenné – ‘Boscova’, ‘Konferencia’, ‘Karina’, zimné – ‘Lucasova’, ‘Dicolor’, ‘Decora’, ‘Erika’ ale aj najchutnejšia ‘Jana’. Novšie letné sú ‘Moskovskaja’, jesenné ‘Blanka’, ‘Concorde’ a zimné – ‘Bieloruská neskorá’ a ‘Nojabrskaja’.

    Ak chcete pestovať v malej záhradke nenáročnú raritu, vhodné sú ázijské hrušky Nashi, ktoré sú odolné proti chorobám, škodcom a nízkym teplotám. Plody sú podobné aj jablkám, aj hruškám. Pestujú sa hlavne odrody ‘Hosui’, ‘Julka’, ‘Nijisseiki’, ‘Rafzas’, ‘Chojuro’, ‘Kumoi’.

    Ideálne je konzumovať čerstvo odtrhnuté plody, ale ovocie je možné pri vyššej úrode uskladniť až do ďalšieho zberu (jablká, hrušky). Pri väčšom množstve ovocie spracujte na mušty, kompóty, džemy, marmelády, lekváre.

    — Ing. Eva ŠIDOVÁ, PhD., pomologička

    SLIVKOVINY

    Zaraďujú sa sem slivy, špendlíky, mirabelky, ringloty, pravé slivky, poloslivky. Vyberajte si rezistentné odrody a samoopelivé. Modré slivky: ‘Bluefrost’, ‘Jofela’, ‘Hanka’, ‘Joganda’, ‘Haroma’, ‘Juna’, ‘Imperial’, ‘Temano’, skupina odrôd TOP (‘Topend’, ‘Topfirst’, ‘Topfive’, ‘Tophit’, ‘Topper’, ‘Topstar’, ‘Toptaste’). Odporúčame aj odrody:

    • ‘Atemos’ – skorá až stredne skorá poloslivka, dužina žltozelená, zaujímavá je slabým kompaktným rastom.
    • ‘Hololepa’ – neskorá poloslivka podobná ako ‘Domáca veľkoplodá’, farba tmavo fialová s osrienením.
    • ‘Mcelský špendlík’ – žltá skorá slivka, vhodná na konzervárenské spracovanie.
    • ‘Potemos’ – stredne skorá poloslivka, sladká, aromatická a dobre oddeliteľná od kôstky, má slabý kompaktný rast.
    • ‘Kometa’, ‘ Aprikyra’ – slivky s červenou šupkou a dužinou.

    Známe sú aj krížence slivky a marhule – Pluot Flavour Supreme a japonské slivky (ázijské), ktoré dozrievajú neskôr ako klasické odrody, sú však cudzoopelivé – ‘Ulena’, ‘Black Amber’, ‘Black Diamond’, ‘Kolonovidnaja’.

    BROSKYNE

    Rozdeľujú sa na pravé broskyne, clingy, nektárinky (odlučiteľné od kôstky), brynenky (neodlučiteľné od kôstky). Populárne sú tzv. sendvičové, ktoré majú ploché plody a malú kôstku – napr. ‘Saturn’, ‘Sandwich Weiss’.

    • Skoré odrody: ‘May Flower’, ‘Víťaz’, ‘Tena’, ‘Tomana’, ‘Harco’, ‘Flateryna’, ‘Riversova’, ‘Halova’, ‘Albatros’, ‘Fenix’, ‘Redwin’,‘Tsunami’,...
    • Poloskoré, stredne skoré: ‘Fairhaven’, ‘Carmen’, ‘Redhaven’, ‘Champion’, ‘Flamingo’, ‘Sunhaven’,...
    • Neskoré: ‘Cresthaven’, ‘Halehaven’, ‘Marta’, ‘Gracia’, ‘Elberta neskorá’, ...

    Nová a populárna je odroda s červenou dužinou ‘Red Robin’.

    MARHULE

    Sú náročné na klimatické podmienky, citlivé na neskoré jarné mrazy, ale aj na moníliovú spálu. Medzi najvýznamnejšie odrody patria ‘Bergeva’, ‘Aviclo’, ‘Bergeron’, ‘Goldrich’ (cudzoopelivá), ‘Phart’, ‘Sefora’, ‘Hargrand’, ‘Harlaynne’, ‘Vesna’ (cudzoopelivá), ‘Veecot’ (samoopelivá), ‘Adriana’, ‘Aprigold’, ‘Bergeval’, ‘Bergarouge’, ‘Betinka’ (vhodná na spracovanie a prepravu), ‘Compacta’ (kompaktný, nízky rast), ‘Faralia’ (neskorá odroda), ‘Farbaly’, ‘Kioto’, ‘Roxana’, ‘Veharda’, ‘Minaret’.

    Populárna odroda, ktorá sa dá pestovať v stĺpovitom tvare, je ‘Mini Apricot’. Vysadiť si môžete aj kríženca marhule a slivky ‘Aprium Apribel’.

    ČEREŠNE

    Rozdeľujú sa na srdcovky, tmavé chrupky, pestré chrupky, svetlé chrupky a polochrupky. Znovu sa dostávajú do popredia staré, klasické odrody ako ‘Karešova’, ‘Kaštanka’, ‘Burlat’, ‘Rivan’, ‘Napoleonova’, ‘Kordia’, ‘Lapins’, ‘Van’, ‘Vanda’. Z novších sú vhodné ‘Carmen’, ‘Fabiola’, ‘Halka’, ‘Irena’, ‘Kasandra’ (polochrupka).

    Populárna je odroda ‘Sweet Aryana’. Za zmienku stojí aj celá skupina odrôd pochádzajúcich z Talianska – ‘Sweet Early’ (veľmi skorá), ‘Sweet Gabriel’, ‘Sweet Lorenz’, ‘Sweet Saretta’, ‘Sweet Valina’.

    Medzi výborné a kvalitné odrody sa zaraďujú aj odrody ‘Sylvia’ (kompaktná odroda), ‘Tamara’ (chrupka), ‘Krupnoplodnaja’ (veľkoplodá srdcovka).

    VIŠNE

    Sortiment je veľmi bohatý aj na samoopelivé odrody, ktoré sú vhodné do menších záhrad alebo vám stačí len jeden strom. Rozdeľujú sa na amarelky, kyselky, tmavé sladkovišne, sklenky.  Za zmienku stoja najmä:

    • ‘Nefris’ – kyselka, vhodná pre záhradkárov.
    • ‘Gerema’ – moderná odroda.
    • ‘Jachim’ – samoopelivá, dá sa pestovať v stĺpovitom tvare.
    • ‘Turgenevka’ – je vysoko mrazuodolná.

    DROBNÉ OVOCIE

    Je to ovocie nenáročné na pestovanie, či už v tvare kra, alebo stromčeka. Plody dozrievajú prakticky celé leto, niektoré sú rezistentné (jahody, maliny), známe sú aj rezistentné odrody proti americkej múčnatke, ale aj odrody egrešov a černíc bez tŕňov. Zatiaľ čo pri ovocných stromoch je pri výbere a vysádzaní dôležitá veľkosť sponu a tvaru, pri drobnom ovocí to nie je problém, či už pestujete kmienkové tvary, alebo kry, ktoré sa vysádzajú do menšieho sponu. Ďalšou možnosťou je vytvoriť rodiaci živý plot.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Posledný tohtoročný Záhradkár špeciál je práve v predaji!

      RÍBEZLE

      • biele: ‘Orion’, ‘Primus’, ‘Blanka’, ‘Gerlach’, ‘Jantar’
      • červené: ‘Detvan’, ‘Koral’, ‘Maraton’, ‘Hron’, ‘Rovada’, ‘Heinemanova’, ‘Rekord’
      • ružové: ‘Lubawa’, ‘Gloria de Sablon’
      • čierne: ‘Otelo’, ‘Démon’, ‘Eva’, ‘Fokus’, ‘Favorit’, ‘Katka’, ‘Zuzka’

      Do nádob je vhodná čierna odroda ‘Litte Black Sugar’.

      EGREŠE

      • skoré odrody: ‘Dagmar’, ‘Flavia’, ‘Invica’, ‘Lady Sun’, ‘Pax Leora’ (bez ostňov)
      • neskoršie: ‘Astrid’, ‘Biely nádherný’, ‘Darek’, ‘Karát’, ‘Rodnik’ , bez ostňov – ‘Captivator’, ‘Spinefere’, ‘Lady Sun’

      Najobľúbenejšou odrodou je bezpochyby ‘Nesluchowski’ – je červenoplodá, ostnitá, bohato rodiaca.

      Záhrada, to je aj aktívny oddych, ktorý často pomáha človeku, aby našiel cestu sám k sebe.

      — Ing. Eva ŠIDOVÁ, PhD., pomologička

      MALINY

      Pri správnej kombinácii odrôd si môžete na chutných plodoch pochutnávať od leta do neskorej jesene. Maliny sa rozdeľujú na raz rodiace a remontantné. Plody môžu byť žltej, červenej, čiernej farby.

      • skoré odrody: ‘Elida’, ‘Glen Coe’, ‘Himbo Top’
      • neskoršie: ‘Glen Ample’, ‘Fellgold’, ‘Laszka’, ‘Willamette’, ‘Tulameen’, ‘Black Jewe’, ‘Jantar’ (žlté plody), ‘Heban’ (kríženec černice a maliny, čierne plody)

      ČERNICE

      Z množstva odrôd tohto mimoriadne chutného druhu odporúčame najmä odrody ‘Asterina’ (sladká, aromatická odroda), ‘Brzezina’ (skorá), ‘Čačanská Bestrna’ (veľmi úrodná), ‘Gloria’ (pripomína chuť lesných plodov), ‘Chester’ (remontantná, vhodná na balkón a terasu), ‘Triple Crown’ (veľké plody), ‘Tupi’ (dá sa pestovať v stĺpovom tvare), ‘Buckingham Tayberry’.

      JAHODY

      Určite sa oplatí zaobstarať si odrody s výnimočnými vlastnosťami: ‘Alfa Centauri’ (odolná proti neskorým jarným mrazom), ‘Akcent NiWa’ (výborná chuť), ‘Amarant Niwa’, ‘Ambrosia’ (chuť lesných plodov), ‘Mara de Bois’ (remontantná, previslý rast).

      • stálerodiace: ‘Calypso’, ‘Diamante’, ‘Everest’, ‘Lidka’, ‘Ostara’, ‘Selva’, ‘Gento’
      • postupné dozrievanie: ‘Korona’, ‘Donna’, ‘Lambada’, ‘Sonata’, ‘Polka’

      Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Marcela Šišoláková

      Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
      Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.