5 dôvodov pestovania PAULOVNIE: Prečo sa oplatí ju mať v záhrade?
9. 3. 2023, 14:03 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Kasefoto/shutterstock
Extravagantná krása a extrémne rýchly rast je dôvodom, prečo paulovnia získava popularitu na celom svete. Nielen vďaka nemu totiž ponúka množstvo alternatív, ako ju využiť.
Hoci v niektorých krajinách patrí paulovnia medzi invazívne druhy, u nás sa to zatiaľ nepotvrdilo. Vo všeobecnosti prevažujú jej pozitíva a pri najlepších prognózach môže v budúcnosti pokryť spotrebu drevospracujúceho priemyslu a zachrániť tak pôvodné lesy pred výrubom. Aké sú však výhody jej pestovania pre bežných záhradkárov?

Zdroj: Shutterstock
Paulovnia vynikne ako impozantný solitér vo väčších záhradách s dostatkom priestoru. Tento strom nesie status najrýchlejšie rastúceho stromu na svete, jej drevo sa cení pre výborné vlastnosti, pozitívne vplýva na životné prostredie a jej pestovanie nie je vôbec náročné.
1. Zdroj biomasy i dreva
Paulovnie možno pestovať v závislosti od odrody buď na drevo, alebo špeciálne len na výrobu biomasy, ktorú využijete na kúrenie alebo v záhrade. Tento druh je skutočným obnoviteľným zdrojom energie. Po zrezaní kmeňa zo zostávajúceho pňa a koreňov vyrastie nový mladý kmeň stromu, ktorý je schopný plnohodnotne nahradiť pôvodný. Nový jedinec navyše omnoho rýchlejšie rastie z dôvodu dokonale fungujúceho veľkého koreňového systému, a to bez dodatočných investícií. Kmeň sa rozširuje o 6 až 10 cm za rok, drevo sa zvyčajne ťaží v 5- až 6-ročných cykloch, keď má porovnateľnú hrúbku so štyridsaťročným dubom. Za normálnych podmienok 10-ročný strom môže dosiahnuť priemer pňa 30 až 40 cm, výšku 12 až 15 m s celkovým objemom dreva až 0,8 m3.
Zdroj: Shutterstock
Paulovnia je medonosná rastlina, ktorá bohato kvitne už v treťom roku. Med z nej sa vyznačuje lahodnou chuťou a blahodarnými účinkami na zdravie.
2. Medonosná
Veľké kvety nie sú len esteticky atraktívne, ale nejedného včelára zaujme aj fakt, že sú zdrojom veľmi kvalitného peľu. Podľa zahraničných zdrojov môže desaťročná paulovnia v konečnom dôsledku priniesť 16 až 20 kg medu. V Číne a v Japonsku je pritom veľmi cenený a drahý – pre kvalitu, chuť a liečivé účinky. Pri pestovaní paulovnie na kvety je dobré orezať spodné listy a neskôr i konáre tak, aby vznikol rovný vysoký kmeň, na ktorom vytvoríte hustejšiu korunu. Strom nezaberie toľko priestoru, pričom sa môže rozprestierať priamo nad úľom alebo včelnicou. Aby nasadil viac súkvetí, je dobré každoročné prihnojenie.
Zdroj: Shutterstock
Obrovské listy paulovnie môžete pridať do kompostu alebo využiť ako krmivo pre hospodárske zvieratá.
3. Cenné lístie
Listy paulovnie sú v mladosti veľké až 50 cm, neskôr menšie. Zachytávajú však prach a pohlcujú smog. Rastú rýchlo a majú obrovskú schopnosť absorbovať oxid uhličitý. Okrem toho odpudzujú hmyz, najmä komáre. Opadané lístie je cenným zdrojom organických látok či živín pre pôdu a môže byť použité do kompostu. Má podobnú kŕmnu hodnotu ako lucerna a je vhodné na kombinovanie so pšeničnou slamou alebo senom na kŕmenie dobytka, oviec alebo kôz.
Zdroj: Ľudovít ČURMA
Na porovnanie: Rýchlosť rastu vystihujú smreky v pozadí, ktoré sa už v záhrade nachádzali v čase výsadby paulovnií.
4. Protierózna
Paulovnia môže pri vhodných podmienkach ročne narásť až o 2,5 m, čo úmerne súvisí aj s veľkosťou koreňového systému. Výsledkom je zlepšenie stavu pôdy a uchovávanie jej vlhkosti. Navyše jej vhodným vysadením vo vyššom počte sa vytvárajú prirodzené vetrolamy, ktoré majú priaznivý vplyv na mikroklímu a chránia poľnohospodárske plodiny pred vetrom, čo sa odrazí vo vyššej úrode a v minimalizovaní vysúšania pôdy. Stromom nerobí problém ani dlhšie obdobie sucha, keďže sú vďaka bohatému koreňovému systému sebestačné v príjme vody.
Zdroj: Ľudovít Čurma
Prierez kmeňa 4-ročnej paulovnie. Kvalitné drevo môže byť zdrojom pasívneho príjmu.
5. Poskytuje kvalitné drevo
Drevo paulovnie vyniká vynikajúcimi vlastnosťami:
- Ľahko a rýchlo sa suší. Väčšinou postačia dva mesiace na dobre vetranom otvorenom priestranstve alebo dva dni v sušiarni, čo enormne zníži spotrebu energie.
- Má vysokú výhrevnosť. Pri použití ako paliva je drevo paulovnie niekedy až dvakrát výhrevnejšie ako ostatné používané druhy.
- Vyniká nízkou hmotnosťou, často je až o 30 percent ľahšie ako iné drevo.
- Je dobrým izolantom.
- Má vysokú hodnotu horenia, čím sa stáva požiarne bezpečnejším. Zápalná teplota je 420 až 430 °C v porovnaní s priemerne tvrdým drevom, ktoré horí už pri 220 °C.
- Je dobre využiteľné nielen ako palivo, ale i v nábytkárstve, pri stavbe drevodomov či výrobe spotrebného materiálu.
- Korene sú po ukončení rastu cenené výrobcami hudobných nástrojov a športového náčinia.