Inšpirujte sa NÁVRHMI hriadok podľa pestovateľských TRATÍ
1. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Pri pestovaní zeleniny sa oplatí prihliadať na osevný postup a význam pestovateľských tratí, ktoré zaručia efektívnejšie pestovanie, a teda aj vyššiu a kvalitnejšiu úrodu.
Nie všetky zeleniny dobre reagujú na hnojenie, preto sa pestujú podľa nárokov na zásobu živín v pôde na troch pestovateľských tratiach. Označujú počet rokov, ktoré uplynuli od posledného organického hnojenia, teda od zapracovania maštaľného hnoja alebo dobre vyzretého kompostu do pôdy na konkrétnom záhone.
Zdroj: Shutterstock
Správnym zostavením osevného plánu s využitím vzájomného pôsobenia rastlín dokážete pestovať zeleninu ekologickejšie a dočkáte sa kvalitnej úrody aj na menšej ploche.
Pestovateľské trate
I. trať
Znamená, že do pôdy bol na jeseň zapracovaný maštaľný hnoj alebo kompost. Hriadky sú vhodné na pestovanie zelenín, ktoré vyžadujú najvyššiu zásobu dobre prijateľných živín. Zeleninu prvej trate by ste mali počas vegetácie viackrát okopať a prevzdušniť tak pôdu. Následne sa uvoľnia aj ďalšie potrebné živiny.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Hriadka I. trate: uhorky, kapusta, zeler, kel, pór, bazalka, rajčiaky, papriky, čili, karfiol
Plodiny I. trate
- Hlúboviny (kapusta, kel, karfiol, brokolica, kaleráb),
- plodová zelenina (uhorky, rajčiaky, paprika, tekvice, baklažány, melóny),
- výnimky: pór, zeler, skoré zemiaky, lahôdková kukurica.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Kapusta a ostatné hlúboviny si rozumejú s kôprom alebo borákom. Výbornú chuť kapuste dodá napríklad rumanček. Zeler ju zas chráni proti hrdziam.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
K rajčiakom vysaďte bazalku, mätu, pažítku či petržlen, čím im zlepšíte chuť i rast.
Čo vysadiť v druhej a tretej trati? Čítajte na ďalšej strane!

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
K mrkve odporúčame vysadiť pažítku, ktorá zamedzí napadnutie múčnatkou. Kôpor chráni mrkvu pred vŕtavkou mrkvovou a majorán pred chrobákmi.
II. trať
Predstavuje hriadky, ktoré boli prihnojené organickým hnojivom o rok skôr ako hriadky prvej trate. Je určená na pestovanie druhov, ktoré vyžadujú dostatok živín, ale neznášajú priame hnojenie maštaľným hnojom. Pred výsadbou/sejbou môžete do pôdy zľahka zapracovať kompost, prípadne priemyselné hnojivo.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Hriadka II. trate: pažítka, mrkva, špenát, rukola, reďkovky, šalát, cibuľa, mrkva, cesnak.
Plodiny II. trate:
- Koreňová zelenina (mrkva, petržlen, paštrnák, reďkovka, cvikla),
- cibuľoviny (cibuľa, cesnak),
- listová zelenina (šalát hlávkový, šalát ľadový, špenát, kapusta čínska, fenikel, valeriánka, endívia, mangold).
Zdroj: Canva
Hrach a fazuľa sa nepestujú pri sebe. Vysejte medzi ne kôpor, ktorý im dodá lahodnú chuť.
III. trať
Určuje hriadky, ktoré boli vyhnojené na jeseň pred tromi rokmi alebo zatiaľ nehnojené. Tu pestujte druhy s minimálnymi nárokmi na výživu alebo také, ktoré nie sú náročné na prítomnosť prijateľného dusíka v pôde, lebo vedia pomocou symbiotických baktérií využiť ten, ktorý je vo vzduchu.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Hriadka III. trate: hrach, reďkovka, špenát, rukola, šalát, kôpor, fazuľa kríčková a popínavá.
Plodiny III. trate:
- Strukoviny (fazuľa, hrach, bôb),
- výnimky: druhy s krátkou vegetáciou (reďkovky, šaláty, listová zelenina).
Zdroj: shutterstock
Odhliadnuc od osevného plánu si v záhrade vyhraďte priestor na obľúbené stálice, ako je rebarbora, chren, špargľa, bylinky či ľahko sa rozsievajúce letničky (nechtík, aksamiestnica, kapucínka). Prvú úrodu rebarbory z mladých rastlín budete zberať v druhom až treťom roku po výsadbe.
- Plodiny v týchto hriadkach každoročne striedajte. Nezabudnite si vyčleniť priestor na pestovanie trvácej zeleniny (rebarbora, chren, špargľa,…).
- Hriadky spestrite bylinkami či kvitnúcimi letničkami, ktoré sa ľahko rozmnožujú samovýsevom a navyše prilákajú do záhrady užitočný hmyz, odpudia škodce a ochránia úrodu pred výskytom chorôb (nechtík, aksamiestnica, kapucínka).
- Keďže rastliny pôdu vyčerpávajú, na časť uvoľnených hriadok koncom leta vysejte druhy určené na zelené hnojenie a pred zimou ich zapracujte do pôdy.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Rastliny použité vo výsadbe: 1 Alchemilka obyčajná 2 Dúška materina 3 Šalvia lekárska ‘Purpurascens’ 4 Dúška tymianová – tymian 5 Cesnak pažítkový − pažítka 6 Kocúrnik ‘Blue Lagoon’ 7 Nechtík lekársky 8 Rebríček obyčajný ‘Cerise Queen’ 9 Petržlen vňaťový 10 Bazalka pravá 11 Levanduľa úzkolistá ‘Super Blue’ 12 Rozmarín lekársky 13 Mäta pieporná